UVELI SMO EURO
Uspješno smo završili kompleksan projekt prelaska na novu valutu te su sve usluge Banke dostupne našim klijentima.
UVOĐENJE EURA
Uvođenje eura jedan je od najznačajnijih i najzahtjevnijih projekata u Hrvatskoj, a uloga banaka u cijelom procesu je iznimno važna.
Datum uvođenja eura je 1. siječnja 2023. godine. Za preračunavanje cijena primjenjivat će se službeni fiksni tečaj konverzije koji iznosi: 7,53450.
Na ovoj stranici donosimo najvažnije informacije o procesu uvođenja eura, kao i o razdoblju nakon što euro postane službena valuta.
5. rujna 2022.
Kreće obveza dvojnog iskazivanja cijena i novčanih iznosa te će istovremeno iznosi biti navedeni i u kunama i protuvrijednost u eurima.
1. siječnja 2023.
Datum uvođenja eura.
Kunska sredstva na računima kod banaka se u cijelosti pretvaraju u eure, bez naknade.
Kunski krediti i depoziti preračunat će se u eure prema fiksnom tečaju konverzije, bez naknada za klijente banaka.
Počinje razdoblje dvojnog optjecaja. U tom vremenu prilikom gotovinskog plaćanja moguće je koristiti i kune i eure.
15. siječnja 2023.
Četrnaest dana nakon uvođenja eura završava razdoblje dvojnog optjecaja i euro je jedino zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj. Novčanice i kovanice kune se mogu u bankama zamijeniti za eure.
31. prosinca 2023.
Protekom 12 mjeseci od uvođenja eura završava razdoblje zamjene gotovog novca u bankama. Preostale kune mogu se zamijeniti u Hrvatskoj narodnoj banci: novčanice bez vremenskog ograničenja, a kovanice do isteka 3 godine od dana uvođenja eura.
Također, završava razdoblje obveznog dvojnog iskazivanja cijena i važnijih iznosa. Ubuduće će se cijene, plaće i svi drugi iznosi iskazivati samo u eurima (1.1.2024.).
Cilj uvođenja eura je potaknuti povezanost među državama članicama Europske unije i ojačati iskorištavanje svih prednosti jedinstvenog tržišta.
Kriteriji za uvođenje eura odnose se na stabilnost cijena, održivost javnih financija, stabilnost tečaja i konvergenciju dugoročnih kamatnih stopa.
Za preračunavanje cijena primjenjivat će se službeni fiksni tečaj konverzije koji je odredilo vijeće Europske unije i iznosi: 7,53450
Fiksni tečaj konverzije je tečaj po kojem će se kuna zamijeniti u euro i iznosi 1 euro = 7,53450 kuna.
Dvojno iskazivanje cijena treba početi 5. rujna 2022. godine i trajati do 1. siječnja 2024. godine.
Banke će dvojno iskazivati bitne informacije za klijente:
Kod godišnje obavijesti o stanju depozita u kunama - stanje depozita
Obveza se odnosi na privatni i javni sektor. Banke su također dužne dvojno iskazati neke za klijenta važnije iznose; npr. iznos depozita, iznos kredita i sl.
Na računima, cjenicima i promotivnim materijalima cijene pojedinih proizvoda i usluga bit će iskazane i u kunama i u eurima. Plaće će također biti iskazane i u kunama i u eurima.
Konverzija kunskih sredstava na tekućim, žiro, štednim i ostalim računima bit će provedena automatizmom, po fiksnom tečaju konverzije u skladu sa Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj i bez troškova za klijente.
U prvih 12 mjeseci zamjena gotovog novca provodit će se u bankama, Fini i Hrvatskoj pošti. Nakon toga, zamjenu će vršiti Hrvatska narodna banka.
U prvih 12 mjeseci banke su dužne bez naknadne mijenjati gotovinu u kunama do najviše 100 novčanica i 100 kovanica po jednoj transakciji, dok za veće količine zamjene mogu zaračunati naknadu u skladu s vlastitom poslovnom politikom. U slučaju potrebe deponiranja većih iznosa gotovine, obvezno je najaviti banci dolazak.
Kunski krediti i depoziti preračunat će se u eure prema fiksnom tečaju konverzije bez naknada za klijente banaka.
U skladu s primjenom načela neprekidnosti pravnih instrumenata, originalni ugovori između banaka i klijenata će i dalje biti valjani. Iznosi iskazani u kunama preračunavat će se prema fiksnom tečaju konverzije te će se smatrati odgovarajućim iznosom u eurima, a sve isplate koje proizlaze iz ugovornog odnosa vršit će se u eurima u skladu sa Zakonom o uvođenju eura u RH.
Banke u potpunosti prestaju pružati uslugu zamjene gotovog novca, koja je od tada moguća samo kod HNB-a koji će to činiti bez naknade. Također, završava razdoblje obveznog dvojnog iskazivanja cijena koje će od tada biti iskazana samo u eurima.
Mjesec dana prije službenog prelaska na euro (1.12.2022.), građani će u bankama, u poslovnicama Fine i Hrvatske pošte moći nabaviti komplete kovanog novca eura i centa (u paketima protuvrijednosti 100,00 HRK).
Banke će na dan uvođenja eura (1.1.2023.) osigurati dovoljne kapacitete bankomatske mreže koja će biti u mogućnosti isplaćivati gotov novac u eurima. U danima nakon uvođenja eura širit će se aktivna bankomatska mreža te preporučamo klijentima da prate informacije svoje banke o aktivnim bankomatima.
Banke i kartičarske kuće će softverski prilagoditi POS uređaje te preporučamo korištenje mogućnosti kartičnog plaćanja.
Kod kredita koji su ugovoreni s fiksnom kamatnom stopom tijekom cijelog razdoblja otplate, kamatna stopa neće se mijenjati.
U ugovorima kod kojih je ugovorena promjenjiva kamatna stopa parametar se neće mijenjati, osim u slučajevima gdje je kao parametar korišten NRS za kunu.
Nakon dana uvođenja eura kao parametar za izračun promjenjive kamatne stope umjesto NRS-a za kunu koristit će se NRS za euro odgovarajućeg obuhvata i ročnosti. Navedene promjene neće dovesti do porasta kamatnih stopa zbog uvođenja eura.
Postojeći IBAN broj računa se neće mijenjati, kao niti kartice izdane za račune na kojima je došlo do konverzije. Ostale promjene po računima (otvaranje ili zatvaranje računa, promjena podataka) moguće su na zahtjev klijenta.
Klijenti koji imaju račun i u kuni i u euru u istoj banci, imaju pravo u roku od 60 dana od uvođenja eura bez naknade zatvoriti jedan od postojećih računa i prenijeti sredstva na račun po izboru u istoj banci.
Banka će klijentima slati općenitu i individualnu obavijest.
U općenitoj će se obavijesti dati informacije o preračunavanju kredita, depozita te o očekivanom utjecaju uvođenja eura na proizvode i usluge, uključujući poslovanje s transakcijskim računima, a bit će poslana najkasnije tri mjeseca prije datuma uvođenja eura.
Individualna obavijest će sadržavati informacije o konkretnim iznosima koji će se preračunavati, modifikaciji parametara, maržama, visini kamatnih stopa te, ako je primjenjivo, novi otplatni plan. Individualna obavijest će se slati svim klijentima koji imaju kredite i depozite najkasnije dva tjedna prije datuma uvođenja eura.
Prikaži više...
Saznajte više o aktualnim oblicima prijevara i kako se zaštiti
Za sva pitanja možete se obratiti na info@novahrvatskabanka.hr